بازداشت شدگان

۹۰درصد دستگیر شدگان را جوانان زیر ۲۵ سال و ۳۵درصد آنان را دانش‌آموزان تشكیل می‌دهند.
تایید حکم اعدام رامین حسین پناهی زندانی سیاسی کرد در دیوان عالی کشور

تایید حکم اعدام رامین حسین پناهی زندانی سیاسی کرد در دیوان عالی کشور

روز سه شنبه ۲۱ فروردین، حکم اعدام رامین حسین پناهی زندانی سیاسی در شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور تایید شد.
حسین احمد نیازی وکیل مدافع رامین حسین پناهی زندانی سیاسی کرد ضمن تایید این خبر گفت: «اعترافات رامین کاملا زیر شکنجه بوده است. بنده در اعتراض به این امر خواستار رسیدگی به موضوع شدم که رسیدگی صورت نگرفت. روند دادرسی نیز از منظر من منصفانه و عادلانه نبوده است. زیرا ضابطین، دادسرا و دادگاه همه یکی هستند و توجهی به خواسته‌های ما نکردند.»
وی در ادامه بیان داشت: «من اعاده دادرسی خواهم کردم و این کار می‌تواند مانع اجرای حکم در موارد اعدام شود ولی در کل موکل من در خطر اعدام قریب الوقوع قرار دارد و جانش در خطر است. ما این حکم را ناعادلانه می‌دانیم و این حکم منطبق با اصول حقوقی، قانونی و حقوق بشر نیست.»
وی در ادامه گفت: «موکل من را سپاه پاسداران بازداشت کرده است ولی هم سپاه و هم اداره اطلاعات شاکیان پرونده بودند و هردو خواستار مجازات اعدام برای وی شده بودند.»
پس از ابلاغ حکم اعدام رامین حسین پناهی در دادگاه سنندج سازمان عفو بین الملل طی بیانیه ای در روز ۱۶ بهمن ۱۳۹۶، حکم صادره را مغایر با قوانین بین المللی خواند و خواهان لغو فوری این حکم شد. در این بیانیه آمده است:«رامین حسین پناهی، زندانی کرد ایرانی، از ۷ بهمن ماه در اعتراض به صدور حکم اعدام برای وی در اعتصاب به سر می‌برد. این حکم در پی یک محاکمه به شدت ناعادلانه و به دنبال چهار ماه ناپدیدشدگی اجباری صادر شده است. مقامات زندان در اقدامی تلافی‌جویانه او را به سلول انفرادی منتقل کرده‌اند. محکومیت و مجازات او مغایر با قوانین بین المللی است و باید لغو شود.»
رامین حسین پناهی در ۱ تیرماه۱۳۹۶ توسط نیروهای امنیتی در حالی که مجروح بود همراه با تعداد دیگری از اقوام خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. پس از گذشت ۱۳۰ روز با پیگيری و درخواست مکرر خانواده وی و بویژه اعلام خودکشی مادر این زندانی سیاسی، اطلاعات سنندج اجازه ملاقات این خانواده با فرزندشان را صادر کرد.
زندانی سیاسی کرد رامین حسین پناهی پس از ۲۰۰ روز، سه شنبه ۱۹دی۱۳۹۶، از بازداشتگاه سپاه به اداره اطلاعات سنندج منتقل شد.
مادر زندانی سیاسی کرد رامین حسین پناهی روز پنجشنبه ۲۱دی۱۳۹۶پس از ملاقات با وی خبر داد که کلیه های این زندانی سیاسی عفونت شدید کرده و براثر ضربات وارده بر سرش دچار فراموشی شده است و هم اکنون نیز در وضعیت جسمی نامناسبی به سر می برد.

Spread the love
Author: