بازداشت شدگان

۹۰درصد دستگیر شدگان را جوانان زیر ۲۵ سال و ۳۵درصد آنان را دانش‌آموزان تشكیل می‌دهند.
عرفان ساعدپناه دانشجوی کرد بازداشت شده در سنندج

عرفان ساعدپناه دانشجوی کرد بازداشت شده در سنندج

عرفان ساعد پناه ۳۱ ساله، دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران روز ۲۸ اسفند ۱۳۹۶، توسط نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت شد. خانواده وی تاکنون اطلاعی از وضعیت وی ندارند.
بنا به گفته بستگان این دانشجو:« خانواده عرفان ساعد پناه جهت ملاقات و آگاهی از وضعیت فرزندشان به اداره اطلاعات سنندج مراجعه کرده اما ماموران امنیتی اجازه ملاقات به آنها نداده اند و گفته اند مراحل بازجویی تمام نشده است و تا پایان مراحل بازجویی ممنوع الملاقات است.»
لازم به ذکر است که روز ۲۸ اسفند ۱۳۹۷، عرفان ساعد پناه همراه با چهار فعال کرد محسن مرادی، آریوان شاکری، مهران محمدی و سالار کاظمی توسط اداره اطلاعات سنندج احضار و تحت بازجویی قرار گرفتند. این چهار فعال کرد پس از بازجویی آزاد شدند اما ماموران اطلاعات عرفان ساعدد پناه را بازداشت کردند.
دلیل بازداشت این فعالان کرد برگزاری مراسمات جشن نوروزی در مناطق کردنشین عنوان شده است.
جشن نوروز در مناطق کردنشین به دلیل پیشینه تاریخی از اهمیت بالایی برخوردار است. در مناطق کردنشین هر ساله نیروهای امنیتی شهروندان و فعالان مدنی کُرد را قبل یا در حاشیه‌های این مراسم بازداشت و به جرایم امنیتی یا سیاسی محکوم می‌کنند. در آستانه نوروز ۱۳۹۷، نیز بیش از ۳۴ تن از شهروندان کرد بازداشت شدند.

Spread the love
Author: